edugracja.pl

Blog tematyczny o grach, komputerach i sporcie.

BiznesKomputer

Jak działają płatności blikiem?

Jak działają płatności blikiem?

Płatności blikiem stanowią fantastyczną alternatywę dla przelewów oraz płatności tradycyjnych. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ich działania.

Czym jest blik?

Blik jest polskim systemem płatności mobilnych. Cały proces płatności tą metodą polega na wygenerowaniu specjalnego kodu, co jest możliwe między innymi za pośrednictwem aplikacji mobilnej wybranego banku. Następnie kod blik wprowadzany jest do urządzenia, w którym dokonywana jest płatność, na przykład terminala płatniczego w sklepie. Kod blik sprawdza się również w przypadku wypłat z bankomatów, a także wpłat do urządzeń.

Zobacz także: Główne zalety korzystania z terminala płatniczego

Blik w Internecie

Płatności blikiem mogą być również z powodzeniem realizowane w Internecie podczas wykonywania transakcji płatniczych. Dzięki płatnościom blik przelewy są błyskawiczne i w ciągu chwili mogą dotrzeć do banku odbiorcy. Aby dokonać w tym przypadku płatności należy wybrać jej odpowiedni rodzaj, a następnie wprowadzić wygenerowany kod blik. Transakcja powinna również zostać potwierdzona na urządzeniu mobilnym.

Kod blik

Istotą systemu blik jest wygenerowanie specjalnego kodu, dzięki któremu możliwe będzie dokonanie płatności. Aplikacja blik wybranego banku umożliwia takie działania. Kod blik składa się z sześciu cyfr i po wygenerowaniu jest ważny tylko dwie minuty. W tym czasie płatność blikiem powinna zostać dokonana. Dokonywanie opłat z wykorzystaniem kodu blik jest niezwykle prosta, dlatego każdy powinien sobie z nią bez problemów poradzić. Nie trzeba do tego celu instalować żadnego dodatkowego oprogramowania, co można uznać za zdecydowaną zaletę.

Blik w bankomatach

Z kodów blik można także korzystać podczas wpłat oraz wypłat z bankomatów. Cała procedura wygląda podobnie jak w przypadku płatności bezgotówkowych realizowanych w sklepach stacjonarnych lub w Internecie. Należy wygenerować kod blik, a następnie wprowadzić go na klawiaturze urządzenia. Jednak warto zwrócić uwagę na taki aspekt jak blik limit, ponieważ mogą być określone pewne limity wypłaty oraz wpłaty gotówki do bankomatów. Możliwa jest ich zmiana w aplikacji, dlatego warto sprawdzić wybrane opcje przed skorzystaniem z takiego rozwiązania.

Przelew blik na telefon

W obecnych czasach możliwe jest również wykonywanie przelewów blik na telefon. W tym przypadku środki pieniężne błyskawicznie wpływają na konto odbiorcy, co zdecydowanie różni się od realizowania przelewów tradycyjnych. Aby zrealizować przelew blik na telefon nadawca nie musi znać numeru konta bankowego odbiorcy. Wymagany jest jedynie jego numer telefonu, który wprowadza się do aplikacji i potwierdza blikiem.

Czym jest księgowość online?

Udostępnij