edugracja.pl

Blog tematyczny o grach, komputerach i sporcie.

Gry

Książka paragrafowa i jej historia

Książka paragrafowa i jej historia

Jeśli chodzi o książki paragrafowe, to wiele osób wskazuje, że są one bardzo podobne do gier fabularnych. Główna różnica jest taka, że gra paragrafowa przeznaczona jest zazwyczaj dla jednej osoby. Gra książkowa opiera się głównie na wyobraźni gracza i polega na dokonywaniu przez niego wyborów, która odsyłają go do innych paragrafów w książce.

Zobacz także: Zew cthulhu – na czym polega gra?

Książka paragrafowa i jej historia

Pomysł książki, gdzie to czytelnik decyduje o jej treści, był ideą, która została wcielona w życie w drugiej połowie XX wieku. Gra paragrafowa powstała w celu propagowania nowych metod pisania, które oparte byłyby o wzory matematyczne. Idea książki paragrafowej opiera się na wyborach czytelnika, które tworzą alternatywne ścieżki fabularne. Graficzny zapis treści gry paragrafowej przypomina nieco drzewo.

Uznaje się, że pierwsza książka paragrafowa ujrzała światło dzienne w roku 1967. Była to opowieść o kocie, którego przygody zależne były od dokonywanych przez czytelnika wyborów. To właśnie on decydował o losach zwierzęcia, wybierając konkretną ścieżkę fabularną.

Jeśli chodzi o Polskę, źródła nie są zgodne, kiedy miał dokładnie czas debiut książek paragrafowych. Śmiało można jednak uznać, że ich popularność przypada na końcówkę XX wieku.

Gra paragrafowa i jej rodzaje

Książka paragrafowa ma wiele odmian i rodzajów. Jeśli chodzi o jej budowę, to można podzielić ją na gry labiryntowe, fabularne, a także mieszane. Warto wziąć także pod uwagę liczbę graczy. Tradycyjna gra paragrafowa zazwyczaj przeznaczona jest dla jednej osoby, chociaż zdarzają się egzemplarze, które mogą stanowić rozrywkę dla dwóch osób.

Najpopularniejszą odmianą gry paragrafowej jest gra fabularna, która na pierwszym miejscu stawia przede wszystkim historię. To od gracza zależy, w jaki sposób ją opowie i zależne będzie to od jego wyborów. W grze fabularnej ograniczona jest swoboda poruszania się pomiędzy różnego rodzaju lokacjami.

Warto wspomnieć o odmianie książki paragrafowej, która w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Mowa tutaj o grach, które przybierają postać komiksów. Komiksy paragrafowe na polskim rynku pojawiły się na początku XXI wieku i obecnie cieszą się sporym zainteresowaniem.

Podsumowując, książka paragrafowa to forma rozrywki, która wydaje się być bardzo interesująca. Jej ogromną zaletą jest to, że dla każdego gracza będzie wyglądała ona nieco inaczej, w zależności od dokonanych przez niego wyborów w czasie lektury. Z pewnością warto zainteresować się tą formą zabawy.

Udostępnij