edugracja.pl

Blog tematyczny o grach, komputerach i sporcie.

Gry

Na czym polega gra fabularna Dungeon & Dragons?

Na czym polega gra fabularna Dungeon & Dragons?

Śmiało można powiedzieć, że gra fabularna Dungeon and Dragons stała się prawdziwym fenomenem na skalę światową. Pomimo tego, że jej początki datowane są na lata 70. ubiegłego wieku, także dzisiaj cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Dungeons & Dragons przez te wszystkie lata doczekało się wielu wydań, a najnowsza edycja ujrzała światło dzienne w 2014 roku.

Zobacz także: Książka paragrafowa i jej historia

Jak powstała gra?

Gra Dungeon & Dragons pierwszy raz została opublikowana w roku 1974. Założeniem gry było stworzenie historii wojennej, która sięga czasów średniowiecza.

Sama gra rozgrywana jest pomiędzy uczestnikami, którzy mają za zadanie kontrolowanie jednej z fikcyjnych postaci. Każdy gracz wciela się w swojego bohatera, a razem tworzą oni grupę poszukiwaczy przygód. W tej grupie każdy gracz ma do odegrania swoją rolę, a to ze względu na indywidualne zdolności przypisane do jego postaci.

Działanie drużyny dokładnie określone jest przez mistrza podziemi, który zajmuje się wybieraniem niezależnych bohaterów, wpływa na zagrywki uczestników, a także interpretuje zdarzenia w trakcie rozgrywki.

Podczas gry uczestnicy napotykają różnego rodzaju wrogów i postaci, walczą z fantastycznymi stworzeniami takimi jak groźne zwierzęta czy też smoki.

Czy gra Dungeon & Dragons nadaje się do początkujących?

Trzeba wiedzieć o tym, że osobom początkującym ciężko może przyjść prowadzenie pełnej rozgrywki, a to ze względu na to, że zasady gry są dość skomplikowane i obszerne. Niemniej jednak wciąż można kupić wersję, która ukazała się na rynku w roku 2002. Została ona bardzo uproszczona, w związku z tym z rozgrywką poradzą sobie także osoby niemające żadnej praktyki.

Te osoby, które chcą rozpocząć przygodę z Dungeon & Dragons, powinny wcześniej zapoznać się z regułami gry. Określone są one w trzech podręcznikach, które z pewnością mogą okazać się ogromną pomocą dla graczy.

Aby móc rozpocząć rozgrywkę, nie wystarczy posiadać podręczników z zasadami. Niezbędne okazują się również karty postaci, kości do gry, a także figurki – mowa tutaj o najnowszych wersjach gry.

W jaki sposób przebiega rozgrywka?

Rozgrywka rozpoczyna się od stworzenia przez każdego gracza swojego indywidualnego bohatera, a także określenia jego cech. Cały ten proces oparty jest o zasady obowiązujące w danej wersji gry.

Rozgrywka polega na tym, że bohaterowie podejmują szereg działań, o których skuteczności czasem decyduje rzut kością, a także umiejętności postaci gracza. Nie bez znaczenia jest również trudność danego zadania, która może decydować o powodzeniu podejmowanych przez graczy akcji.

Podsumowując, gra Dungeons and Dragons nie bez powodu cieszy się tak ogromną popularnością. Umożliwia ona graczom przeniesienie się do fantastycznego, baśniowego świata, w którym siły zła ścierają się z siłami dobra. Rozgrywka jest bardzo pasjonująca, nieraz może dostarczyć mnóstwa adrenaliny i nerwów. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze bywa kolorowo – zawodnicy dzięki możliwości zawierania sojuszy mogą postarać się wyeliminować innych graczy.

Zew cthulhu – na czym polega gra?

Udostępnij