edugracja.pl

Blog tematyczny o grach, komputerach i sporcie.

GrySport

Bilard – jak się w to gra?

Bilard – jak się w to gra?

Bilard jest jedną z najpopularniejszych gier barowych na świecie. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że każda odmiana bilardu może różnić się zasadami gry, a także akcesoriami do niej potrzebnymi. Niemniej jednak, najbardziej popularną odmianą bilarda jest ósemka, w którą można zagrać w każdym klubie bilardowym. Warto dowiedzieć się nieco więcej na jej temat.

Zobacz także: Zew cthulhu – na czym polega gra?

Jak się gra w bilard?

Ósemka to odmiana bilardu znana na całym świecie. Jest to gra, w którą gra dwóch graczy. Polega ona na tym, że po jednej stronie umieszcza się białą bilę rozgrywającą, a po stronie przeciwnej pozostałe 15 bil ułożonych w kształt trójkąta. Bardzo ważne, by bile były ułożone naprzemiennie, a czarna bila znajdowała się w środku trójkąta.

Zadaniem gracza jest rozbicie kolorowych bil poprzez uderzenie w białą bilę. Partie rozgrywane są na zmianę. Gracz dąży do tego, by przy jego ruchu co najmniej jedna kolorowa bila wpadła do łuzy. W przeciwnym wypadku kolejka przechodzi w ręce drugiego gracza.

Celem gry jest wbicie wszystkich kolorowych bil przez zawodników, a na samym końcu – wbicie do łuzy czarnej bili. To, jakie bile – połówki czy też całe – będzie wbijał gracz, zależne jest od tego, którą bilę w rozgrywce wbił jako pierwszą.

Na początku rundy zawodnik deklaruje, którą bilę będzie próbował posłać do łuzy. Jeśli mu się to uda, może skorzystać z jeszcze jednego uderzenia.

Faul w bilardzie

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wiedza o tym, jak się gra w bilard, obejmuje także znajomość sytuacji, które nazywa się faulem.

Faul następuje, kiedy zawodnik dotknie bili czymkolwiek innym poza kijem – mowa tutaj o ręce, ubraniu czy też innej części ciała. Biała bila nie może także zostać uderzona inną częścią kija niż czubek. Faul następuje również wtedy, kiedy biała bila nie uderzy w bilę deklarowaną przez zawodnika. Warto pamiętać o tym, że po uderzeniu w kolorową bilę, koniecznie musi ona się zderzyć z bandą. Faulem jest też sytuacja, kiedy biała bila zostaje wbita do łuzy, bądź też jakakolwiek bila znajdzie się poza stołem, na przykład na skutek zbyt mocnego uderzenia.

Kiedy jeden z zawodników dopuścił się faulu, drugiemu przysługuje możliwość ustawienia białej bili w dowolnym miejscu na stole bilardowym.

Zawodnicy muszą także pamiętać o tym, że na stole przeznaczonym do gry w bilarda nie wolno stawiać żadnych przedmiotów, a zwłaszcza jedzenia i picia. W pobliżu stołu nie powinno się spożywać pokarmów i napojów, nie wolno także dotykać go brudnymi palcami. Te wszystkie czynniki mogą nie tylko zniszczyć powierzchnię stołu, ale również zmienić tor poruszania się bil, a także spowolnić ich ruch.

Podsumowując, każda odmiana bilardu różni się zasadami. Ósemka to gra, w którą gra się we wszystkich klubach świata i niektórzy osiągają w niej naprawdę mistrzowski poziom. Trzeba pamiętać o tym, że wiedza, jak się gra w bilard, jest konieczna, jeśli chce się wziąć kij do ręki i rozpocząć rozgrywkę. Na szczęście zasady są proste i nikomu nie powinno sprawić trudności ich opanowanie.

Udostępnij