edugracja.pl

Blog tematyczny o grach, komputerach i sporcie.

Komputer

Co zrobić, aby uchronić procesor przed przegrzaniem?

Co zrobić, aby uchronić procesor przed przegrzaniem?

Komputer to urządzenie złożone z różnych podzespołów. Do najważniejszych należy bez wątpienia procesor, czyli elektroniczny mózg opowiadający za prawidłowe przeprowadzanie zarówno prostych działań matematycznych w wirtualnym kalkulatorze, jak i skomplikowane czynności pozwalające grać w gry komputerowe. Temu metalowemu elementowi jednak czasami grozi przegrzanie, a co za tym idzie całkowitej awarii. W artykule opiszemy, jak dbać o to urządzenie i nie dopuścić do takiej sytuacji.

Zobacz także: Czym jest zabezpieczenie 3D secure?

Zakup pasty termoprzewodzącej

Okazuje się, że wymiana procesora na nowy nie będzie potrzebna, jeżeli zastosujemy pewien preparat. To nic innego jak specjalna pasta termiczna, której zadaniem jest ochrona różnych podzespołów przed przegrzaniem. Procesor także pracuje w wysokiej temperaturze, dlatego prędzej czy później musimy zakupić ową plastyczną masę, aby następnie umiejętnie ją nałożyć. Oczywiście powinna być ona dobrej jakości. Wtedy na pewno wydłuży żywotność sprzętu (umożliwi doskonałe przewodnictwo cieplne). Pasta silikonowa jest co prawda dość tania i łatwo się ją aplikuje, ale nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Lepiej użyć substancji ceramicznej, diamentowej albo takiej, która ma w sobie dodatki innych metali.

pasta termoprzewodząca

Jak wygląda nakładanie pasty na procesor?

Wiemy już, czego należy użyć, aby zwiększyć wydajność procesora. Teraz przejdźmy do samej czynności związanej bezpośrednio z aplikowaniem wspomnianej wyżej masy. W przypadku niewielu procesorów, która miały już ową substancję nałożoną dawno temu, w pierwszej kolejności trzeba zająć się zadaniem, którym jest usuwanie starej pasty (jej powłoki). Oczywiście, zawsze konieczne jest zastosowanie odpowiednich, dodatkowych preparatów. Tutaj idealnie sprawdzi się szeroko dostępny alkohol izopropylowy. Dlaczego? Bo ma on zdolność szybkiego usuwania trudnych zabrudzeń i jest obojętny dla tworzyw sztucznych. Do pracy przystępujemy od odłączenia komputera do zasilania. Następnie demontujemy chłodzenie. Powierzchnia musi być idealnie czysta. Wystarczy jednak wspomniany alkohol izopropylowy albo inne środki stworzone na jego bazie. Jeżeli chodzi o usuwanie pasty, to najlepiej zrobić to za pomocą ściereczki do czyszczenia okularów. A co z nakładaniem nowej? Tutaj należy ostrożnie wycisnąć z tubki niewielką ilość (nie zaleca się jednak rozprowadzania palcem). UWAGA! Taką pastę termoprzewodzącą powinno się wymieniać regularnie (raz na dwa lata). Wtedy przegrzanie nie będzie nam grozić, a wymiana procesora okaże się na szczęście zbędna.

Udostępnij